O Klubie

10 lat działalności

Historia: początki karate w Polsce, na Pomorzu, w Tczewie

Karate dociera do Polski

Do początku lat 70. Polska w dziedzinie "karate" z racji ustroju oraz trudności w swobodnym przepływie ludzi stoi na uboczu. W 1972 roku za sprawą japońskiego studenta teatrologii Chiyomaro Shimody(3 dan) rozpoczynają się treningi karate w Łodzi. Na przełomie 1975-1976 r Chiyomaro Shimoda przebywał w Gdańsku i tam trenował a jego uczniowie założyli Gdański Klub Karate. We wrześniu 1976 roku odbył się pierwszy egzamin na stopnie mistrzowskie. Egzaminatorem był dr Ilija Jorga z Jugosławii. W maju 1977 roku odbyły się w Gdańsku pierwsze ogólnopolskie zawody karate: "Puchar Karate Shotokan". W maju 1978 roku odbyły się w Gdańsku I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w karate. W lutym 1980 powołano do życia Polski Związek Karate.

Duży wpływ na ukształtowanie się polskiego karate Shotokan miały seminaria Giuseppe Beggetto, który od ponad dwudziestu lat przyjeżdża do Polski. Od ponad dziesięciu lat regularnie przyjeżdża do Polski Kenneth Funakoshi. Inni mistrzowie stylu Shotokan, którzy prowadzili seminaria w
Polsce to Hidetaka Nishiyama i Ilia Jorga, Taiji Kase, Hideo Ochi, Keinosuke Enoeda, Michael Aerden, Carlo Fugazza, Antonio Oliva Seba.

Korzenie karate w Tczewie

Karate zawitało do Tczewa na początku lat 80-tych za sprawą Mirosława Adamowskiego (obecnie 6 dan, trener kadry karate Pomorskiej Federacji Sportu, sędzia główny FSKA POLSKA ,założył wówczas w Tczewie sekcję Gdańskiego klubu karate w której to wychował wiele pokoleń adeptów dalekowschodnich sztuk walki.

W latach 1987-1990 treningi karate w Tczewskiej sekcji GKK-do prowadzą instruktorzy Jacek Rajski i Arkadiusz Stubba. Od 1990 roku pracę szkoleniową w sekcji kontynułują: Arkadiusz Stubba Tadeusz Kuzioła i Zdzisław Kaczyński. W 2003 roku w oparciu o współpracę z GKK-DO został założony Tczewski Klub Karate - Do. Założycielami klubu są: Arkadiusz Stubba oraz Zdzisław Kaczyński. Poprzez wszystkie lata działalności zarówno sekcji jak i Tczewskiego klubu karate-do praca trenerów ,działaczy oraz uczestników treningów zaowocowała wieloma sukcesami na kanwie sportowej, społecznej i wychowawczej, co znalazło pozytywny oddźwięk i uznanie wśród obywateli i włodarzy miasta, powiatu i gminy Tczew.